Maliny sú výbornou voľbou, hlavne ak máte deti. Tie toto ovocie doslova zbožňujú. Sú to rastliny, ktoré bez problémov odolávajú mrazom a rastú viac ako desať rokov. Ani ich pestovanie nie je nijako náročné.
Maliny rozdeľujem do dvoch skupín, a to rodiace jedenkrát, alebo dvakrát za rok.
Najvhodnejšou dobou na vysadenie malín je jeseň. Sadenice si môžete zakúpiť, alebo ich odobrať od dospelej rastliny. Tá nesmie trpieť žiadnymi chorobami, alebo byť napadnutá škodcami. Na tento účel používame jednoročné, dobre vyvinuté výhonky, ktoré sa objavujú pri koreňoch materskej rastliny. Mali by byť hrubé minimálne jeden centimeter.
Pôdu, kde sa ich chystáme vysadiť pohnojíme maštaľným hnojom, alebo kompostom, ktorý zapracujeme do pôdy. Jednotlivé rastliny by medzi sebou mali mať priestor aspoň jeden meter, záleží to však aj od konkrétnej odrody. Potom ako výhonky vytiahneme zo zeme, sa na ich spodnej časti budú nachádzať korienky. Pri ich presádzaní ich však posadíme o čosi hlbšie. Zemina by mala siahať tri až štyri centimetre nad korienky.
Kompost, alebo hnoj môžeme použiť aj na zasypanie mladej rastlinky. Všetky maliny zalejeme dostatočným množstvom vody a nadzemnú časť skrátime na približne pätnásť centimetrov.
Spôsob pestovanie je o čosi rozdielny pri malinách, ktoré rodia raz za rok, a tých, ktoré rodia dvakrát.
Raz rodiace odrody
Plody zbierame júli. Pri tomto type malín, sa pri koreňoch dospelej rastliny, každoročne objavujú mladé výhonky. Tie použijeme na rozmnožovanie, alebo ich po zozbieraní všetkých plodov a úplnom odkvitnutí celej rastliny, odrežeme. Sú totiž náchylné na choroby, ktoré by mohli poškodiť celé kry.
Dvakrát rodiace odrody
Prvý krát začínajú rodiť na jeseň, poprípade koncom leta. Druhú úrodu môžete očakávať už nasledujúci júl. Jarná várka plodov, je o čosi slabšia. Ak teda chcete mať čerstvé maliny k dispozícii počas celej sezóny, kombinujte rôzne odrody.
Maliny sa veľmi rýchlo rozmnožujú. Ak ich zasadíte ku plotu o rok ich bude mať na svojom pozemku aj sused. Niektorým to môže vyhovovať, iným zas nie. Preto je dobré, ak v zemi vytvoríte zábranu z tvrdého plastu, alebo pevnejšej fólie.