Dnes už nikto nepochybuje o tom, že včelstvá potrebujú pomoc človeka, inak im hrozí vyhynutie, a to už bude znamenať veľký problém aj pre ľudí. Zmena klímy, množstvá aplikovaných pesticídov či parazity majú výrazný vplyv na život včiel. Vedeli ste, pôvodných druhov je vyše 4000? Môžeme im nejako pomôcť?
Vytvorte záhradu, v ktorej sa bude včelám páčiť
Pre opeľovače v záhrade sú veľmi vhodné kríky a stromy, no často ich prehliadame a sústredíme sa skôr na záhradné kvety. Dreviny však dokážu poskytnúť viac peľu a nektára, navyše zakvitajú už skoro na jar, čo je pre včely na úžitok. Preto by bolo najvhodnejšie skombinovať stromy, kríky a kvety v takom pomere, aby okrem zimy poskytovali včelám nektár v každom ročnom období. Potrebujú totiž ľahký prístup ku kvetom rastlín, preto vyberajte tie s prirodzene otvorenými kvetmi, aby sa bez problémov dostali k peľu a nektáru.
Žiadna chémia
Ničenie škodcov a buriny by ste mali vykonávať citlivo, bez nadmerného používania herbicídov a pesticídov. Zvoľte radšej mechanické odburiňovanie. Eliminovanie rastu buriny dosiahnete nanesením vrstvy kompostu v okolí rastlín. Tiež treba sledovať výskyt škodcov, aby sa nepremnožili a priebežne sa ich zbavovať, ale tiež len mechanicky, najlepšie ručným zberom.
Zabezpečte im domov
Ak ste zručný domáci majster, môžete im vyrobiť aj domček z dreva, ale ak si netrúfate, v tom prípade ich kúpite v obchode so záhradkárskymi potrebami. Vyhľadávajú ich hlavne samotárky, ktoré svoj vlastný príbytok nemajú, a tak hľadajú rôzne okrúhle otvory v dreve, skalách či stenách. Veľkosť otvoru by mala kopírovať rozmer ich tela. Prednú časť domčeka však nenatierajte, také sa im nepáčia. No ak budú spokojné, nasťahujú sa k vám a postupne nakladú vajíčka. Dokonca je možné do nich priniesť aj včely z lúky a budúce generácie si už vychováte vo svojej záhrade. Za vašu starostlivosť sa vám odvďačia bohatou úrodou.